30.05–3.06 Austria (Attersee, Wolfgangsee)

Długi weekend czerwcowy w Austrii

W długi weekend czerwcowy zapraszamy Was na wspólny wyjazd do krainy Jezior Salzburskich. Przed nami wyprawa nurkowa do bardzo popularnego rejonu Salzkammergut. Amatorzy podwodnych wrażeń mają tu do dyspozycji akweny z krystalicznie czystą wodą: Attersee, Mondsee, Wolfgangsee, Traunsee, Fuschlsee. Wybraliśmy dwa z tych jezior: Attersee oraz Wolfgangsee. W drodze powrotnej możemy zanurkować w rzece Traun, która znajduje się na trasie powrotnej do Polski.

30.05–3.06

TERMIN WYJAZDU

1 150 PLN

KOSZT WYJAZDU

Miejsca nurkowe

Attersee jest jednym z najgłębszych jezior Austrii. Ten akwen o długości 20 kilometrów osiąga głębokość 171 m. Przejrzystość wody niekiedy osiąga 30 metrów co sprawia, że ma się wrażenie swobodnego unoszenia w przestrzeni. Miejsca nurkowe są odpowiednie dla nurków na każdym poziomie wyszkolenia. Dookoła jeziora znajduje się około dwudziestu opisanych, oznakowanych i przygotowanych spotów nurkowych.

Na jeziorze Attersee mamy kilka interesujących miejsc, jednak nurkowanie tam uzależniamy od warunków na miejscu. Do naszej dyspozycji są m.in. wapienne ścianki z miętusami, wraki samochodów, zwalone drzewa w miejscach, gdzie odbywały się spływy pni organizowane przez miejscowych drwali.

Kohlbauernaufsatz Wejście odbywa się z pola biwakowego, przed którym jest mały parking. Trzeba tutaj przyjechać wcześnie, żeby znaleźć miejsce postojowe. Pod wodą mamy malowniczą ściankę opadającą na 30 m, obfitującą w miętusy. U podnóża ścianki miejscowi nurkowie zatopili kilka atrakcji, które sprawiają zwiedzanie bardziej ciekawym i ekscytującym. Podczas kończenia nurkowania napotykamy podwodne pale powbijane w dno, będące kiedyś wzmocnieniem brzegów.

Black Bridge Tutaj przydadzą się umiejętności nurkowania głębokiego, ponieważ na tym obszarze wody jeziora opadają na ponad 100 m głębokości, a największą atrakcją jest przepiękna skalista ścianka opadająca właśnie na tę głębokość. Nie zamierzamy zapuszczać się aż tak głęboko. 30 m będzie dla nas wystarczające, choć nurkowie techniczni i doświadczeni nurkowie rekreacyjni mogą spróbować głębszego zanurzenia.

Weissenbacheinlauf To miejsce nie jest szczególnie trudne, ale pozwala na podziwianie dużej ilości zwalonych drzew naniesionych przez wpływające tu wody rzeczki Weissenbach.

Oven Atrakcją nurkową są tu zwalone drzewa, opadające dno na dużą głębokość i ścianka wraz z interesującymi formacjami skalnymi. Musimy przybyć tutaj dosyć wcześnie ze względu na niewiele miejsca na parkingu przed nurkowiskiem.

Kolejnym jeziorem, które możemy odwiedzić jest Wolfgangsee. Tutaj zanurkujemy w miejscu zwanym Franzosenschanze. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc. Dosyć stromo opadające dno obfituje w wiele wystających bloków skalnych o różnych kształtach, wyłaniających się z odchłani. Miejsce jest dobre zarówno dla mniej doświadczonych osób, jak i dla zaawansowanych nurków szukających głębokości.
Wejście do wody odbywa się z dużego parkingu i pola biwakowego, mamy dużo miejsca do przygotowania ekwipunku i długą linię brzegową, z której rozpoczynamy nurkowanie.
W tym miejscu można wykonać dwa zanurzenia. Pierwsze w lewo na ściankę, drugie w prawo, właśnie do wystających bloków skalnych.

W drodze powrotnej proponujemy nurkowanie w rzece Traun. Nurkujemy w spiętrzonej rzece powyżej tamy. Wiele lat temu znajdowało się tutaj kilka domostw, jednak częste powodzie i nieprzewidywalność rzeki Traun spowodowały, że władze postanowiły uregulować jej bieg stawiając tamę. W ten sposób utworzono znacznie większą rzekę, z licznymi wysepkami, wolniejszym nurtem i głębokością osiągającą niekiedy 10 m. Właśnie na tym odcinku rzeki zamierzamy nurkować. Skorzystamy z wejścia z pobliskiej bazy nurkowej. Planujemy jedno zanurzenie podczas którego okrążymy wyspę. Będziemy podziwiali zalane budynki, przepiękne formacje skalne, zwalone drzewa. Po drodze spotkamy wiele ryb mieszkających w tych wodach.

Przydatne informacje

CENA ZAWIERA:

 • 4 noclegi (zakwaterowanie w 2-osobowych pokojach z łazienkami i balkonem nieopodal jeziora Mondsee),
 • 4 śniadania,
 • 6 nurkowań (powietrze, 12 l)
 • ubezpieczenie turystyczne

CENA NIE ZAWIERA:

 • dojazdu i transferów na miejscu,
 • posiłków poza śniadaniami,
 • ewentualnego wypożyczenia sprzętu (75 zł element za cały wyjazd),
 • obowiązkowego ubezpieczenia nurkowego (33 zł/os lub DAN),
 • wstępu na teren nurkowiska na rzece Traun (15 EUR)
 • dopłata do butli 15 l (6 EUR przy 6 nurkowaniach)
 • dopłata do twinseta 2×12 l (33 EUR przy 6 nurkowaniach)

UWAGI:

Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłata 500 zł/os. Pozostała płatność najpóźniej 7 dni przed wyjazdem.
Konto do wpłat:
Smile Dive s.c., al. KEN 11, 02-797 Warszawa
tytuł przelewu: Austria
Alior bank: 16 2490 0005 0000 4500 6761 3940

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc noclegowych, prosimy o jak najszybszą rezerwację potwierdzoną wpłatą zaliczki. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Nabijanie butli Nitroxem jest w Austrii dozwolone tylko do butli o zaworach DIN M26.

KONTAKT:

Twój e-mail*

ZGŁOSZENIE NA WYJAZD DO AUSTRII

Treść wiadomości