Safari nurkowe

Niezależnie, czy jedziesz na safari po raz pierwszy, czy po raz n-ty, zawsze warto przypomnieć sobie, co powinno znaleźć się w bagażu nurkowym.

Na naszej checkliście znajdują się zarówno rzeczy niezbędne, jak i te, po prostu, przydatne. Często po wyjazdach safari uzupełniamy listę o nowe pozycje, w końcu życie pisze najlepsze scenariusze i niejednym potrafi zaskoczyć :)

Nasza nurkowa checklista

1 — Paszport

Paszport powinien być ważny jeszcze minimum 6 miesięcy od daty wylotu na safari.

2 — Ubezpieczenie nurkowe

Zalecamy DAN Silver, do kupienia online na stronie DAN. Opcjonalnie: dodatkowe ubezpieczenie bagażu. W pakiecie wyjazdowym znajduje się podstawowe ubezpieczenie turystyczne Signal Iduna.

3 — Certyfikaty nurkowe

Na safari należy zabrać certyfikat poświadczający najwyższy posiadany stopień nurkowy oraz certyfikaty, które będą przydatne w warunkach safari: Nitrox diver, deep diver etc.

4 — Bilet lotniczy

Dostaniesz na lotnisku – na podstawie danych z paszportu

5 — Waluta

Potrzebujesz 25 USD do zakupu wizy na miejscu (stan na lipiec 2017) oraz Euro: na napiwek dla załogi (30–40 Euro), na ew. wstępy do parków narodowych (jeśli takowe są na trasie, opłata parkowa dotyczy również osób które nie nurkują). Jeśli potrzebujesz większej butli, niż standardowa (bo masz duże zużycie powietrza), pamiętaj, że wypożyczenie sprzętu wiąże się z dodatkowym kosztem (butla 15 l – 6 Euro/dzień).

6 — Kosmetyczka

Każdy ma swój „zestaw obowiązkowy”, który zabiera na wyjazdy. Na pewno warto zabrać odżywkę do włosów – słona woda daje im popalić, kremy do opalania z filtrem, kremy po opalaniu…

7 — Ubrania

Pamiętajcie o czapce (wiatr kontra zatoki), czymś wygodnym do spania (może się okazać, że polubicie spanie pod gwiazdami, na górnym pokładzie :), bluzie na wieczorne nasiadówki, poza tym – wygoda, kąpielówki i walka z nadbagażem :) Może to nie ubranie, ale uwzględnimy tutaj też dodatkowy ręcznik z mikrofibry.

8 — Buty?

Po łodzi chodzimy na boso, więc buty „podróżne” jak najbardziej wystarczą!

9 — Sprzęt nurkowy

To, o czym na pewno pamiętacie: płetwy, maska (+ zapasowa), automaty, komputer nurkowy, skrzydło/jacket, buty nurkowe, pianka lub suchy skafander, kaptur, latarka

10 — Sprzęt nurkowy cd.

To, o czym łatwo zapomnieć: kompas, fajka, zapasowa maska, ładowarki do akumulatorów/baterii, bojka! i szpulka, kaptur!

11 — Sprzęt: dodatkowe

Trytytki (przydatne również do zapięcia bagażu przed oddaniem do samolotu), karabińczyki, guma bungee, silikon do smarowania uszczelek (jeśli zabieracie aparat w obudowie podwodnej), żyleta (jeśli nie jesteście pewni, czy nie będzie Wam chłodno), o-ringi (czasem brak takiej małej rzecz potrafi uniemożliwić nurkowanie).

12 — Lekarstwa, suplementy

Na łodzi z reguły są dostępne tabletki na chorobę morską, zatrucie pokarmowe, czy gorączkę,  zawsze jednak warto zabrać swoje sprawdzone leki na te przypadłości. Posiłki na łodzi są bogate w warzywa, niemniej jednak polecamy zabrać jakieś suplementy witaminowe, magnez (skurcze), coś na ból głowy, COŚ NA ZATOKI, coś na ew. ranki i otarcia – wyjazdowe klasyki.

No i nasze subiektywne rady :)

13 — Skarpetki!

Nawet zwykłe bawełniane skarpetki zakładane do butów nurkowych mogą Wam uratować wyjazd, jeśli okaże się, że wasze buty neoprenowe obcierają (zawsze mogą zacząć). Gojenie w słonej wodzie nie należy do najprostszych rzeczy… Wiemy, co mówimy – sprawdzone w boju! :)

14 — Lokalna karta SIM

Warto kupić (np. na lotnisku) lokalną kartę SIM, żeby podczas safari móc korzystać z Internetu i nie zemdleć po otrzymaniu rachunku za telefon. W cenie do ok. 20 Euro są dostępne całkiem przyzwoite pakiety, które na dodatek można podzielić ze znajomymi w ramach udostępnienia hotspotu osobistego. Pamiętajcie jednak, że na trasach z dalekim wypłynięciem w morze, internet przez większość czasu może być niedostępny.