Niezależnie, czy jedziesz na safari po raz pierwszy, czy po raz n-ty, zawsze warto sprawdzić, jak się przygotować do safari nurkowego, czy masz wszystko, co powinno znaleźć się w bagażu nurkowym. Na naszej checkliście znajdują się zarówno rzeczy niezbędne, jak i te, po prostu, przydatne. Często po wyjazdach safari uzupełniamy listę o nowe pozycje, w końcu życie pisze najlepsze scenariusze i niejednym potrafi zaskoczyć :)
Poniżej nasza mała checklista!
Centrum Nurkowe Buddy
1. Paszport ważny minimum 6 miesięcy!
O paszporcie nie możesz zapomnieć! Musi być ważny jeszcze minimum 6 miesięcy od daty powrotu z safari nurkowego i mieć minimum jedną wolną stronę na wklejenie wizy (czasem więcej stron, zależnie od kraju, do którego wyjeżdżamy).
2. Ubezpieczenie nurkowe
Zalecamy ubezpieczenie DAN Silver, do kupienia online na stronie DAN. Opcjonalnie: dodatkowe ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z wyjazdu. W pakiecie wyjazdowym podczas naszych wypraw znajduje się podstawowe ubezpieczenie turystyczne Signal Iduna.
3. Które certyfikaty nurkowe zabrać
Na safari koniecznie zabierz certyfikat poświadczający najwyższy posiadany stopień nurkowy. Zabierz również certyfikaty, które będą przydatne w warunkach safari: Nitrox diver, deep diver etc.
4. Bilet lotniczy będzie na Ciebie czekał
Akurat o to nie musisz się martwić, bilet dostaniesz na lotnisku, na podstawie danych z paszportu.
5. Ile pieniędzy ze sobą zabrać
Przy wyjeździe na safari do Egiptu potrzebujesz 25 USD do zakupu wizy na miejscu (stan na marzec 2019) oraz Euro: na napiwek dla załogi (od ok. 50 Euro) i dla przewodników (ok. 15–30 Euro). Jeśli potrzebujesz większej butli, niż standardowa (bo masz duże zużycie powietrza), pamiętaj, że wypożyczenie sprzętu wiąże się z dodatkowym kosztem. Koszty wypożyczenia dodatkowego sprzętu nurkowego z reguły podajemy w ofercie safari. Tak wygląda podstawowy zestaw kosztów, o którym warto pomyśleć.
6. Co warto mieć w kosmetyczce
Każdy ma swój „zestaw obowiązkowy”, który zabiera na wyjazdy. Na pewno warto zabrać odżywkę do włosów – słona woda daje im popalić, kremy do opalania z filtrem, kremy po opalaniu…
7. Jakie ubrania mogą się przydać
Pamiętajcie o czapce (odwieczna walka wiatr kontra zatoki) i czymś wygodnym do spania (może się okazać, że polubicie spanie pod gwiazdami, na górnym pokładzie :). Przydatna będzie również bluza na wieczorne nasiadówki. Poza tym – wygoda, kąpielówki, minimalizm i walka z nadbagażem :) Może to nie ubranie, ale uwzględniamy tutaj też dodatkowy ręcznik z mikrofibry.
8. Czy warto zabierać dodatkowe buty
Po łodzi chodzimy na boso, więc jedna para butów „podróżnych” jak najbardziej wystarczy!
9. Sprzęt nurkowy – to, o czym na pewno pamiętasz
Podstawowa lista to płetwy, maska (+ zapasowa), automaty, komputer nurkowy, skrzydło/jacket, buty nurkowe, pianka lub suchy skafander, kaptur, latarka.
10. Sprzęt nurkowy – czyli to, o czym najłatwiej zapomnieć
To, o czym najłatwiej zapomnieć: kompas, fajka, zapasowa maska, ładowarki do akumulatorów/baterii, bojka i szpulka, kaptur. Jeśli woda będzie super ciepła, kaptur zawsze może poleżeć w skrzynce. Ale, gdyby miało się okazać, że po trzecim dniu nurkowym Twoje zatoki dadzą o sobie znać, może to skutkować straconymi nurkowaniami. Jeśli planujesz podczas safari zrobić kurs Deep diver, albo Advanced OWD, pamiętaj, że możesz potrzebować dodatkowego sprzętu (kompas, bojka ze szpulką).
11. Warto ze sobą mieć
Trytytki (przydatne również do zapięcia bagażu przed oddaniem do samolotu), karabińczyki, guma bungee, silikon do smarowania uszczelek (koniecznie, jeśli zabieracie aparat w obudowie podwodnej), żyleta (jeśli nie jesteście pewni, czy nie będzie Wam chłodno), wymienne o-ringi (czasem brak takiej małej rzecz potrafi uniemożliwić nurkowanie!).
12. Lekarstwa, suplementy
Na łodzi z reguły są dostępne tabletki na chorobę morską, zatrucie pokarmowe, czy gorączkę. Zawsze jednak warto zabrać swoje sprawdzone leki na te przypadłości. Posiłki na łodzi są bogate w warzywa, niemniej jednak polecamy zabrać jakieś suplementy witaminowe, magnez (skurcze), coś na ból głowy, COŚ NA ZATOKI, coś na ew. ranki i otarcia – wyjazdowe klasyki.
13. Lokalna karta SIM – jeśli potrzebny Ci kontakt ze światem
Jeśli potrzebujecie stałego kontaktu ze światem, warto kupić (np. na lotnisku) lokalną kartę SIM, żeby podczas safari móc korzystać z Internetu i po powrocie nie dostać kosmicznego rachunku za telefon. W cenie ok. 20 Euro są dostępne całkiem przyzwoite pakiety, które na dodatek można podzielić ze znajomymi w ramach udostępnienia hotspotu osobistego. Pamiętajcie jednak, że na trasach z dalekim wypłynięciem w morze, internet przez większość czasu może być niedostępny.
14. Nasz subiektywny typ – skarpetki!
Nawet zwykłe bawełniane skarpetki zakładane do butów nurkowych mogą Wam uratować wyjazd, jeśli okaże się, że Wasze buty neoprenowe obcierają (zawsze mogą zacząć). Gojenie w słonej wodzie nie należy do najprostszych rzeczy… Wiemy, co mówimy – sprawdzone w boju! :)
15. Książki, których nie masz czasu przeczytać :)
Rytm dnia na safari z reguły wygląda tak: pobudka, nurkowanie, śniadanie, odpoczynek, nurkowanie, obiad, odpoczynek, nurkowanie, kolacja, odpoczynek i spanie. To daje bardzo dużo czasu na przyjemne leniuchowanie, łapanie słońca na decku i robienie tego, na co zwykle brakuje czasu. To świetna okazja do czytania książek, a przy okazji syntetyzowania witaminy D :)