Narty
Zbliża się pełnia sezonu nurkowego. Wreszcie można co tydzień w weekend wyjechać ze smutnej i tłocznej Warszawy na Warmię i Mazury. Tylko gdzie dokładnie jechać? Ostatnim razem byliśmy nad jeziorem Świętajno (Narty) i jeden dzień nad leżącym blisko jeziorem Piłakno. Jeziora te znajdują się na Warmii między Nidzicą a Olsztynem.
Pojechaliśmy tam w czwórkę Piotr, Adaś, Kwieciu i ja. Gdy tylko dojechaliśmy nad pierwsze miejsce od razu wcisnęliśmy się w pianki, omówiliśmy plan nurkowania i wskoczyliśmy do kuszącej wody. Jeziorko znaliśmy wcześniej tylko z opowiadań. Nie spodziewaliśmy się, że woda będzie aż tak przejrzysta.
Nad jeziorem Narty zrobiliśmy dwa nurkowania po 30 minut. Największa głębokość, na którą zeszliśmy to 15 metrów. Woda na powierzchni miała temperaturę 12°pod termokliną 6°C. Po wyjściu z wody pojechaliśmy do centrum nurkowego i dzięki uprzejmości Andrzeja – „Pszczółka”i bazy, z którą współpracuje naładowaliśmy butelki na nocnego nurka.
Po grillu zaczęliśmy przygotowania. O godzinie 23, najedzeni i wyspani ponownie wbiliśmy się w pianki i wskoczyliśmy do wody. Nie wiedzieliśmy co nas czeka. Po zanurzeniu naszym oczom ukazał się przepiękny widok jeden z najpiękniejszych jakie widziałem do tej pory. Zobaczyliśmy wielkie ilości szczupaków, płoci, linów i wielką gromadę okoni. Po 30 minutach wynurzyliśmy się szczęśliwi. Leżeliśmy jeszcze na powierzchni oglądając rozgwieżdżone niebo i wsłuchując się w ciszę. Był to jeden z lepszych nurków w moim życiu. Polecam wszystkim to jezioro do nurkowania.
Następnego dnia postanowiliśmy pojechać nad jezioro Piłakno do bazy nurkowej Pawła Rosłańca w ośrodku „Królewska Sosna”. Bardzo fajne centrum i miła obsługa. Świetne miejsce na spędzenie weekendu nurkowego. Bardzo dobre warunki żeby zatrzymać się tu z rodziną. Można wynająć pokoje itd. My zrobiliśmy tam dwa 30 minutowe nurki, które uważam za udane mimo to, że woda była mało przejrzysta. Największą głębokość jaką osiągnęliśmy to 15 m jednak woda była tam bardzo zimna i musieliśmy uciekać na głębokość 5-6 metrów gdzie temperatura wynosiła 13°C.
Jeszcze raz zachęcam to wyjazdu nurkowego nad te jeziorka. Szczególnie, że tegoroczne upały nie pozwalają siedzieć w mieście.
Z logbooka 24-25.05.2003
• Jezioro Narty: emperatura wody 9-13, przejrzystość 5-8 metrów.
• Jezioro Piłakno: temperatura wody 6 stopni (pod termokliną) -15 stopni (nad termokliną). Przejżystość 2-3 metry.
Zapraszam do czytania kolejnych relacji.
Rafał Szymański

____
Zapraszamy do czytania opisów z naszych wypraw nurkowych.
Mamy nadzieję, że lektura poniższych reportaży, zachęci Was do wspólnych nurków. Z przyjemnością opublikujemy również wasze relacje, zdjęcia i filmy z nurkowania. Prosimy o kontakt e-mailowy.