Nurkowanie – jak, kiedy i gdzie zacząć? | Centrum Nurkowe Buddy

Nurkowanie – jak, kiedy i gdzie zacząć?

Moi drodzy, sam kiedyś byłem na etapie rozpoczęcia przygody z nurkowaniem, ale zawsze nurtowały mnie pewne wątpliwości. Kiedy zacząć szkolenie? W jakim centrum nurkowym? Co ze sprzętem? Czy na pewno sobie poradzę? I czy to na pewno jest to bezpieczne?

Odkąd zacząłem nurkować na poważnie wiem, że co najmniej o 9 lat za późno zdecydowałem się na kurs :)

Wojtek Skrebutenas, instruktor nurkowania

Podejścia miałem dwa. Pierwsze w 2002 roku na Helu, zrobiłem intro nurkowe – bardzo mi się spodobało, pomimo tego, że poza falochronem i piaskiem nie widziałem niczego ciekawego pod wodą. Drugie podejście – 9 lat później zapisałem się na kurs OWD w Warszawie w Centrum Nurkowym Buddy, w którym aktualnie pracuję jako instruktor nurkowania. I powiem tak – jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, to nie ma na co czekać i nie ma się czego obawiać :)

I teraz pytanie gdzie zrobić kurs??

Dlaczego warto zrobić kurs nurkowania w Polsce?

Bazując na własnym doświadczeniu zdecydowanie polecam zrobić kurs w Polsce – u nas też jest pięknie pod wodą! I tak dużą część kursu spędzicie na basenie (5 spotkań), dopiero po zajęciach basenowych zaczniecie nurkować na wodach otwartych. Oczywiście istnieje również opcja zrobienia basenów oraz teorii w Polsce i zakończenia kursu w ciepłych wodach (Chorwacja, Egipt itp.).

Federacje nurkowe

Często na początku pojawiają się niejasności dotyczące wyboru federacji nurkowej – w internecie można znaleźć wieli opinii na ich temat.

Którą wybrać i która najlepiej przygotuje Was do roli płetwonurka? Musicie pamiętać, że we wszyskich federacjach szkolenia są bardzo zbliżone do siebie i – co bardzo ważne – każda z federacji kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo, jest to standard. Warto pamiętać, że szkolą Was ludzie (instruktorzy), którzy mają duże doświadczenie i każdy z nich przeszedł bardzo długą drogę żeby móc zostać instruktorem nurkowania.

Kluczową opcją jest sam proces szkolenia, kiedy odbywają się zajęcia i – najważniejsza sprawa – ile czasu mamy na zajęcia basenowe (bo to tam będziecie ćwiczyć oraz doskonalić Wasze umiejętności nurkowe). W Warszawie (a może i w Polsce) jest tylko jedno centrum nurkowe posiadające własny basen (i mam przyjemność w nim pracować). Co to daje? Kursanci mają naprawdę dużo czasu, żeby móc opanować wiedzę i umiejętności nurkowe.

Nurkowanie Warszawa

Kolejna sprawa – sprzęt nurkowy

Na czas szkolenia cały sprzęt, piankę, automaty oddechowe, jacket, balast, butlę otrzymacie od centrum nurkowego. Jedyny sprzęt, jaki warto mieć własny od początku to maska oraz fajka (nie z Decathlonu, czy innego marketu sportowego) – pamiętajcie, dobra maska to gwarancja komfortu pod wodą i nie warto na tym oszczędzać.

Zakupy sprzętu z reguły nurkowie zaczynają jeszcze w trakcie kursu (na początek buty i płetwy na wody otwarte) – reszta sprzętu po kursie. Oczywiście warto również pamiętać, że nie ma obowiązku kupowania kompletnego sprzętu nurkowego, ponieważ w każdym centrum nurkowym na świecie okazując swoje uprawnienia do nurkowania (certyfikat) możecie wypożyczyć sprzęt nurkowy – od pianki i automatów, poprzez jacket itd. Niemniej jednak ja polecam zakup własnego sprzętu nurkowego (własny = znany i sprawdzony).

Jak to zrobić i czym się sugerować? Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na pomoc i poradę Waszego instruktora. Każdy z centrum nurkowego, w którym się szkolicie chętnie pomoże Wam z doborem sprzętu. Podejmując decyzję o wyborze sprzętu warto uwzględnić dalszą drogę edukacji nurkowej (kolejne kursy AOWD, DRY Suits, DEEP Diver itp.) – sprzęt powinien być możliwie dobrej jakości, żeby mógł Wam służyć latami.

Można skompletować cały sprzęt od razu (może się to wiązać z dość sporym, jednorazowym wydatkiem), ale dzięki temu od początku samodzielnego nurkowania będziecie mieć wszystko swoje. Drugie wyjście – tak jak to było w moim przypadku – kupowałem sprzęt sukcesywnie, w zależności od dostępnych środków finansowych (ale w zasadzie po roku miałem prawie kompletny sprzęt).

ABC, komputer nurkowy, skafander...

Podsumowując, od czego warto zacząć: maska i fajka, później płetwy, buty i w dalszej kolejności komputer nurkowy (warto się zastanowić czy nie kupić od razu wersji z Nitroxem) bo i tak kiedyś będziecie na nim nurkować :) Kolejnym zakupem powinny być automaty oddechowe – i wreszcie przechodzimy do skafandrów, a tu mamy do wyboru 3 opcje:

  • Pianka – jeżeli planujecie nurkować tylko w ciepłych wodach, warto kupić piankę (zakres temperatury wody 24 st. C i więcej)
  • Skafander półsuchy – osobiście odradzam, ale da się w nim nurkować i w ciepłych i zimnych wodach (zakres temperatury wody od 4 st. C i więcej)
  • Skafander suchy – nie wyobrażam sobie regularnego nurkowania w Polsce bez suchego skafandra. Oczywiście swój kurs OWD i AOWD robiłem w piance jak większość kursantów, ale człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego i od 8 lat nurkuję w Polsce wyłącznie w suchym skafandrze (zakres temperatury wody od 4 st. C i więcej).

Do suchego skafandra trzeba zaopatrzyć się również w bieliznę termiczną oraz ocieplacz. Przed zakupem sprzętu nurkowego w większości centrów nurkowych możecie wypożyczyć dany model pianki, jacketu lub skrzydła i zanurkować w tym sprzęcie przed podjęciem decyzji. Kilka razy w roku producenci sprzętu nurkowego organizują demo days, na których można przetestować wybrany sprzęt i sprawdzić, czy dany model skafandra, pianki albo jacketu będzie odpowiedni. No i oczywiście pamiętajcie, że do Waszej dyspozycji są instruktorzy, którzy bardzo chętnie i fachowo Wam doradzą i pomogą w doborze sprzętu.

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam jak najszybszego pojawienia się na kursie nurkowania. Będziecie mogli rozpocząć swoją niezwykłą przygodę z poznawaniem pięknego i fascynującego podwodnego świata.

Wojciech Skrebutenas

Instruktor nurkowania

Wojtek dołączył do kadry Centrum Nurkowego Buddy w 2016 roku. Szkoli na wszystkie poziomy rekreacyjne: OWD, Advanced OWD, Rescue diver oraz wiele specjalizacji nurkowych (m.in. Deep diver, Wreck diver, Dry suit, Nitrox).

W wolnych chwilach nurkuje technicznie, jeździ na nartach, zajmuje się offroadem i spędza czas z rodziną. Ma dwóch świetnych synów, z których jeden również nurkuje.