Moi Drodzy, sam kiedyś byłem na etapie rozpoczęcia przygody z nurkowaniem. Zawsze nurtowały mnie pewne pytania. Kiedy zacząć szkolenie? Jakie centrum nurkowe wybrać? Czy muszę mieć sprzęt nurkowy? Czy na pewno sobie poradzę? I czy nurkowanie jest bezpieczne?
Odkąd zacząłem nurkować wiem, że co najmniej o 9 lat za późno zdecydowałem się na kurs :)
Wojciech Skrebutenas, instruktor nurkowania
Podejścia miałem dwa. Pierwsze w 2002 roku na Helu. Zrobiłem intro nurkowe – bardzo mi się spodobało, pomimo tego, że poza falochronem i piaskiem nie widziałem niczego ciekawego pod wodą. Drugie podejście miałem aż 9 lat później. Zapisałem się na kurs OWD w Warszawie do Centrum Nurkowego Buddy, w którym aktualnie pracuję jako instruktor nurkowania. I powiem tak, jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości, to nie ma na co czekać, a już na pewno nie ma się czego obawiać :)
I teraz pytanie gdzie zrobić kurs?
Dlaczego warto zrobić kurs nurkowania w Polsce
Bazując na własnym doświadczeniu zdecydowanie polecam kurs w Polsce. U nas też jest pięknie pod wodą! Poza tym, podczas kursu dużą część kursu spędzicie na basenie (5 spotkań). Dopiero po skończeniu zajęć basenowych zaczniecie nurkować na wodach otwartych. Wygodna jest również opcja zrobienia basenów oraz teorii w Polsce i przeprowadzenia egzaminu w ciepłych wodach (Chorwacja, Egipt itp.). To tak zwany referal.
Federacje nurkowe – czy naprawdę tak bardzo się różnią
Często na początku pojawiają się niejasności dotyczące wyboru federacji nurkowej. W internecie można znaleźć wieli różnych opinii na ich temat.
Którą wybrać i która najlepiej przygotuje Was do roli płetwonurka? Musicie pamiętać, że we wszyskich federacjach szkolenia są bardzo zbliżone do siebie. To co jest tutaj bardzo ważne – każda z federacji kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo. Jest to standard. Warto pamiętać, że szkolą Was ludzie (instruktorzy), którzy mają duże doświadczenie. Każdy z nich przeszedł bardzo długą drogę, żeby zostać instruktorem nurkowania i móc Was uczyć.
Kluczową opcją jest sam proces szkolenia. Kiedy odbywają się zajęcia? Ile czasu spędzicie na zajęciach basenowych? To na basenie będziecie ćwiczyć i doskonalić swoje umiejętności nurkowe. W Warszawie (a może i w Polsce?) jest tylko jedno centrum nurkowe posiadające własny basen. Mam przyjemność w nim pracować :) Co to daje? Kursanci mają naprawdę dużo czasu, żeby móc opanować wiedzę i umiejętności nurkowe. Są dobrze przygotowani. Mniej rzeczy może ich zaskoczyć podczas nurkowania egzaminacyjnego.
Czy potrzebuję sprzętu na kurs nurkowania
Na czas szkolenia cały sprzęt nurkowy: piankę, automaty oddechowe, jacket, balast, butlę otrzymacie od centrum nurkowego. Jedyny sprzęt, jaki warto mieć własny od początku to maska oraz fajka (nie z Decathlonu, czy innego marketu sportowego). Pamiętajcie, dobra maska to gwarancja komfortu pod wodą i nie warto na tym oszczędzać.
Zakupy sprzętu z reguły nurkowie zaczynają jeszcze w trakcie kursu (na początek buty i płetwy na wody otwarte) – reszta sprzętu po kursie. Oczywiście warto również pamiętać, że nie ma obowiązku kupowania kompletnego sprzętu nurkowego. W każdym centrum nurkowym na świecie, okazując swoje uprawnienia do nurkowania (certyfikat), możecie wypożyczyć sprzęt nurkowy – od pianki i automatów, poprzez jacket itd. Niemniej jednak, ja polecam zakup własnego sprzętu nurkowego (własny = znany i sprawdzony).
Jak to zrobić i czym się sugerować przy wyborze sprzętu
Pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na pomoc i poradę Waszego instruktora. Każdy z centrum nurkowego, w którym się szkolicie chętnie pomoże Wam z doborem sprzętu. Podejmując decyzję o wyborze sprzętu warto uwzględnić dalszą drogę edukacji nurkowej. Jakie kolejne kursy (AOWD, DRY Suits, Deep Diver itp.) pojawią się w Waszych planach? Sprzęt powinien być możliwie dobrej jakości, żeby mógł Wam służyć latami.
Można skompletować cały sprzęt od razu (może się to wiązać z dość sporym, jednorazowym wydatkiem), ale dzięki temu od początku samodzielnego nurkowania będziecie mieć wszystko swoje. Drugie wyjście – tak jak to było w moim przypadku – kupowałem sprzęt stopniowo. Powiększałem zestaw w zależności od dostępnych środków finansowych, ale w zasadzie po roku miałem prawie kompletny sprzęt.
W jakiej kolejności warto kompletować sprzęt
Podsumowując, od czego warto zacząć: maska i fajka, później płetwy, buty i w dalszej kolejności komputer nurkowy. Warto się zastanowić, czy nie kupić od razu wersji z Nitroxem, bo i tak kiedyś będziecie na nim nurkować :) Kolejnym zakupem powinny być automaty oddechowe. I wreszcie przechodzimy do skafandrów, a tu mamy do wyboru 3 opcje:
- Pianka – jeżeli planujecie nurkować tylko w ciepłych wodach, warto kupić piankę (zakres temperatury wody 24 st. C i więcej)
- Skafander półsuchy – osobiście odradzam, ale da się w nim nurkować i w ciepłych i zimnych wodach (zakres temperatury wody od 4 st. C i więcej)
- Skafander suchy – nie wyobrażam sobie regularnego nurkowania w Polsce bez suchego skafandra. Oczywiście swój kurs OWD i AOWD robiłem w piance jak większość kursantów, ale człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego i od 8 lat nurkuję w Polsce wyłącznie w suchym skafandrze (zakres temperatury wody od 4 st. C i więcej).
Suchy skafander – warto przetestować przed zakupem
Do suchego skafandra trzeba zaopatrzyć się również w bieliznę termiczną oraz ocieplacz. Przed zakupem sprzętu nurkowego w większości centrów nurkowych możecie wypożyczyć dany model pianki, jacketu lub skrzydła. Warto w nim zanurkować przed podjęciem decyzji. Kilka razy w roku producenci sprzętu nurkowego organizują demo days, na których można przetestować wybrany sprzęt. Dzięki temu upewnicie się, czy dany model skafandra, pianki albo jacketu będzie dla Was odpowiedni. No i oczywiście pamiętajcie, że do Waszej dyspozycji są instruktorzy, którzy bardzo chętnie i fachowo Wam doradzą i pomogą w doborze sprzętu.
Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Wam jak najszybszego pojawienia się na kursie nurkowania. Będziecie mogli rozpocząć swoją niezwykłą przygodę i zacząć poznawać ten piękny i fascynujący podwodny świat.
Wojciech Skrebutenas
Instruktor nurkowania
Wojtek dołączył do kadry Centrum Nurkowego Buddy w 2016 roku. Szkoli na wszystkie poziomy rekreacyjne: OWD, Advanced OWD, Rescue diver oraz wiele specjalizacji nurkowych (m.in. Deep diver, Wreck diver, Dry suit, Nitrox).
W wolnych chwilach nurkuje technicznie, jeździ na nartach, zajmuje się offroadem i spędza czas z rodziną. Ma dwóch świetnych synów, z których jeden również nurkuje.