NURKOWANIE KONTRA BIOLOGIA I FIZYKA?

nurkowanie warszawa

W cyklu Lab4Divers sprawdzamy powszechnie znane prawa i teorie, mające wpływ na osoby podczas nurkowania. Chcemy, żeby nasz cykl poszerzał świadomość osób nurkujących, a tym samym, podnosił poziom ich bezpieczeństwa. W nurkowaniu najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie – wiedza i logiczne myślenie!

Jeśli jest coś, co nurtuje Was już od jakiegoś czasu, napiszcie do nas, może uda nam się sprawdzić i wyjaśnić!

ODCINEK 2: BAROTRAUMA PŁUC

POMYSŁ I PROWADZENIE:
PIOTR KĘDZIA-STĘPKOWSKI ORAZ TOMASZ LAMPURT-MALEŃCZUK

Powodem, dla którego nie wolno wstrzymywać powietrza podczas nurkowania, jest ryzyko wystąpienia urazu ciśnieniowego płuc (barotraumy). Sprawdziliśmy, jak w praktyce wygląda taki uraz. Było to jedno z najbardziej nietypowych nurkowań, jakie wykonaliśmy :) Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka naszego cyklu Lab4Divers.

ODCINEK 1: ODRUCH SSAKÓW NURKUJĄCYCH

POMYSŁ I PROWADZENIE:
PIOTR KĘDZIA-STĘPKOWSKI ORAZ TOMASZ LAMPURT-MALEŃCZUK

Odruch ssaków nurkujących to reakcja fizjologiczna polegająca na gwałtownym spowolnieniu częstotliwości skurczów serca, następuje w początkowej fazie nurkowania u wielu zwierząt nurkujących. Spowalnia tempo metabolizmu, dzięki czemu zmniejsza zużycie tlenu zawartego w organizmie. Odruch jest uruchamiany w szczególności przez kontakt twarzy z zimną wodą (poniżej 21°C). Mocno widoczny u morskich ssaków – występuje również u ludzi.