Czy zauważyłeś, że po zanurzeniu twarzy w zimnej wodzie Twoje tętno zwalnia? To naturalny odruch! Zdarza się to również przy zdejmowaniu maski nurkowej pod wodą. Możesz to odczuć jako lekkie „przytkanie”. Odruch ssaków nurkujących to reakcja fizjologiczna towarzysząca zanurzaniu twarzy w wodzie o temperaturze poniżej 21°C. Pomaga przetrwać w warunkach, w których oddychanie jest niemożliwe, a zgromadzony tlen musi wystarczyć na jak najdłużej.
Sprawdziliśmy, jak to zjawisko wygląda w praktyce. Zaskoczyło nas, jak wyraźny efekt osiągnęliśmy!
Piotr Kędzia-Stępkowski / PADI Course Director, Centrum Nurkowe Buddy
Tomasz Lampurt Maleńczyk / Ratownik medyczny, Paramedics With Passion
Lab 4Divers / 2015
Czym jest odruch ssaków nurkujących
Odruch ssaków nurkujących to reakcja fizjologiczna polegająca na gwałtownym spowolnieniu częstotliwości skurczów serca. Występuje w początkowej fazie nurkowania u wielu zwierząt nurkujących. Spowalnia tempo metabolizmu, dzięki czemu zmniejsza zużycie tlenu zawartego w organizmie. Odruch jest uruchamiany w szczególności przez kontakt twarzy z zimną wodą (poniżej 21°C). Mocno widoczny u morskich ssaków – występuje również u ludzi.
Jak wyglądało nasze doświadczenie
Podłączyliśmy nurka do urządzenia pełniącego funkcję defibrylatora oraz kardiomonitora. Podzieliliśmy doświadczenie na dwie części. Mierzyliśmy reakcję organizmu zmieniając jeden z parametrów.
I część:
Nurek zanurza w zimnej wodzie twarz, bez maski nurkowej
II część:
Nurek zanurza twarz z założoną maską nurkową, zdejmuje ją pod wodą
Założenie:
Maska nurkowa zakrywa receptory odpowiedzialne za odbieranie bodźców wyzwalających badaną reakcję. Ogranicza ich kontakt z wodą i powinna mieć wpływ na to, czy wystąpi odruch ssaków nurkujących.
Co udało nam się zaobserwować
Podczas zanurzania twarzy w zimnej wodzie tętno zwolniło. Efekt był bardzo wyraźny. Przy zanurzaniu twarzy w masce nurkowej (z zakrytymi receptorami) tętno utrzymywało się na w miarę stałym poziomie, znacząco spadło dopiero po zdjęciu maski nurkowej.
Zobacz to na własne oczy
Co możemy dla Was sprawdzić?
Zaobserwowaliście coś ciekawego podczas nurkowania? Jest coś, co Was nurtuje, nie we wszystko wierzycie „na słowo” – napiszcie do nas, może uda nam się to sprawdzić i wyjaśnić!
Lab 4Divers
Sprawdzamy, jak nurkowanie wpływa na ciało człowieka
W cyklu Lab4Divers sprawdzamy powszechnie znane prawa i teorie, mające wpływ na ciało człowieka podczas nurkowania. Chcemy, żeby nasz cykl poszerzał świadomość osób nurkujących, a tym samym, podnosił poziom ich bezpieczeństwa. W nurkowaniu najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie – wiedza i logiczne myślenie!