Koronawirus a nurkowanie – zapoznaj się z zasadami, które stosujemy w Centrum Nurkowym Buddy. To podstawowe zalecenia, które pozwalają na bezpieczne nurkowanie w czasie koronawirusa.
#diveUp
Temat koronawirusa podlega ciągłym badaniom. Instytucje zaangażowane w badania na bieżąco uzupełniają wytyczne. Chcąc dbać o Wasze i nasze bezpieczeństwo podczas nurkowania, mamy dla Was kilka zaleceń. Zostały opracowane na bazie wytycznych m.in. DAN oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Mamy nadzieję, że ułatwią Wam powrót do nurkowania.
1. Jeśli masz objawy infekcji wirusowej, zostań w domu
Zrezygnuj z wyjazdu lub nurkowania na basenie, jeśli podejrzewasz u siebie infekcję wirusową. Dotyczy to również sytuacji, w której mogłeś mieć kontakt z kimś przechodzącym infekcję. Sygnałem alarmowym jest gorączka, suchy kaszel i zmęczenie. Rzadziej występującymi objawami są: osłabienie, bóle mięśni, dreszcze, ból głowy, biegunka, mdłości, ból gardła i/lub osłabiony smak lub węch.
Jeśli podejrzewasz u siebie jakąkolwiek chorobę zakaźną lub mogłeś mieć kontakt z kimś chorym – zgodnie z zaleceniami, zostań w domu.
2. Korzystaj z własnego sprzętu nurkowego
Zarówno na basenie, jak i podczas wyjazdu – w miarę możliwości – korzystaj z własnego sprzętu. Podczas kursu PADI OWD oraz innych kursów nurkowania prowadzonych na naszym basenie, udostępniamy Wam sprzęt z naszej wypożyczalni. Sprzęt, który otrzymasz będzie zdezynfekowany. Jeśli używasz klubowego sprzętu nurkowego, skorzystaj dodatkowo ze specjalnego płynu do dezynfekcji, który udostępniamy uczestnikom naszych kursów i zajęć basenowych. Kolejna istotna rzecz z punkt widzenia higieny – miej własne ABC. Jeśli nie masz własnej maski, możesz skorzystać z naszego sklepu nurkowego.
- Podczas montażu sprzętu, nie dotykaj wylotu zaworu butli, ani wlotu pierwszego stopnia automatu. Dotykając tych części, możesz spowodować, że do Twojego automatu zostanie wtłoczone zanieczyszczone powietrze.
- Zabezpiecz sprzęt w torbie, w której go przewozisz tak, żeby ograniczyć jego kontakt z otoczeniem.
- Nie dotykaj sprzętu nurkowego, który nie należy do Ciebie.
- Podczas procedury buddy check nie dotykaj sprzętu Twojego partnera nurkowego. Zamiast tego poproś go o wykonanie różnych czynności: sprawdź manometr, balast, octopus itd.
3. Zestaw obowiązkowy: maseczka i czyste ręce
Wszyscy zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. W miejscach, w których przebywa większa liczba osób, nosimy maseczki. Pomaga to ograniczyć rozprzestrzenianie się wydychanych przez nas drobnoustrojów. Zasady prawidłowego mycia rąk znamy wszyscy na pamięć. Ręce myjemy minimum 20 sekund, w ciepłej wodzie i z użyciem mydła. Jeśli nie mamy dostępu do łazienki, z pomocą przychodzą żele do dezynfekcji. Warto używać kremu do rąk, częste mycie dłoni osłabia naturalną barierę lipidową skóry.
Zachowaj ostrożność, jeśli używasz żelu do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu i korzystasz z powietrza wzbogaconego tlenem. Alkohol to wyjątkowo lotna substancja – w połączeniu z dużym stężeniem tlenu może spowodować pożar lub wybuch. Jeśli pracujesz z gorącymi Nitroxami, zalecane jest używanie wody z mydłem do mycia rąk!
4. Nurkowanie w chlorowanej wodzie basenowej
W prawidłowo chlorowanych lub bromowanych basenach wirus jest unieszkodliwiany. Standardowa procedura uzdatniania i dezynfekcji zapewnia odpowiednią jakość mikrobiologiczną wody. Woda w basenie Centrum Nurkowego Buddy jest chlorowana. Dbamy o wyznaczone standardy dezynfekcji zarówno basenu, jak i strefy okołobasenowej, czyli np. przebieralni.
5. Jak zdezynfekować sprzęt nurkowy
Na podstawie opracowania DAN, przedstawiamy kilka metod dezynfekcji i ich możliwy wpływ na sprzęt nurkowy.
- Gorąca woda. Teoretycznie można użyć jej do dezynfekcji sprzętu nurkowego, jednak taki proces musi spełniać określone parametry. Na przykład, aby dezynfekcja w wodzie o temperaturze 60 st. C była skuteczna, musi trwać minimum 30 minut. Poddanie sprzętu nurkowego działaniu wysokich temperatur może być ryzykowne. Warto uważać jakie dokładnie elementy poddamy takiemu zabiegowi. Delikatne elementy mogą zostać w ten sposób uszkodzone.
- Ciepła woda z mydłem. W ten sposób możesz zdezynfekować tylko te elementy sprzętu, które można namydlić i potrzeć. Samo namaczanie w wodzie z mydłem nie zapewnia właściwej dezynfekcji.
- Alkohol. Do czyszczenia powierzchni należy użyć alkoholu w stężeniu 70%. Przy czyszczeniu delikatnych części sprzętu, pamiętaj, że ich częsty kontakt z alkoholem w wysokim stężeniu może prowadzić do zniszczenia np. o-ringów.
Do czyszczenia klubowego sprzętu używamy preparatu zawierającego alkohol w stężeniu 70%.
6. Zdezynfekuj swój octopus, awaryjne źródło powietrza może być potrzebne Twojemu partnerowi
Pamiętaj o dezynfekcji alternatywnego źródła powietrza. Podczas Waszego nurkowania może dojść do awaryjnej sytuacji braku powietrza. Twój partner nurkowy może potrzebować podzielenia się powietrzem.
Po zakończonej dezynfekcji automatu użyj przycisku bypass, aby sprawdzić, czy wszystko działa, jak należy!
7. Utrzymuj dystans fizyczny
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby ludzie zachowywali przynajmniej 1 metr odległości od siebie. W różnych krajach wytyczne dotyczące utrzymywania dystansu są różne – u nas wynosi 2 metry. Witanie się buziakami lub uściskami musimy odłożyć na przyszłość. Dbajmy o odpowiednią odległość również z uwagi na to, że każdy człowiek nieco inaczej przeżywa stres. Unikajmy sytuacji, w których nasz luz może wywołać w kimś niepotrzebne napięcie. Szanujmy swoje emocje i różnice w wrażliwości w tym niezwykłym czasie.
8. Nurkowanie na sprężonym powietrzu a koronawirus
Powietrze podczas sprężania osiąga wysokie temperatury. Przekraczają one próg odporności wirusa. Ważne jest, żeby nie zanieczyścić dotykiem wlotu pierwszego stopnia automatu oraz zaworu butli. Wówczas można przyjąć, że temperatury, jakie osiąga sprężane powietrze są wystarczające do oczyszczenia powietrza z wirusa.
9. Aktywność przeniesiona do internetu – również nurkowa
Mając na uwadze zmianę warunków życia, poszerzyliśmy naszą ofertę o kursy nurkowania online. Daje to dobry i całkiem wygodny punkt wyjścia do nauki nurkowania w domu. W tej formie możecie zrobić: kurs nurkowania PADI OWD, Nitrox diver, Advanced OWD, Recue diver oraz kurs nurkowania w suchym skafandrze. Po skończeniu teorii spotkamy się na basenie i zajmiemy się nurkowymi konkretami.
Pracuje również nasz sklep nurkowy oraz wypożyczalnia i serwis sprzętu nurkowego. Jeśli czegoś potrzebujecie lub macie pytania – dzwońcie 609 11 33 99.
Najprostsze podsumowanie zasad ochrony
1 – Zabezpieczając się przed koronawirusem dbaj o to, by nie wdychać powietrza zawierającego kropelki pochodzące z wydechu zainfekowanej osoby.
2 – Kolejna ważna zasada ochrony – nie dotykaj twarzy (oczu, nosa i ust) jeśli wcześniej dotykałeś powierzchni, która może być zainfekowana.
To dwie drogi rozprzestrzeniania się koronawirusa, na które trzeba uważać. Wszyscy zdążyliśmy nabrać już pewnych nawyków dbania o siebie, czas wypracować je w nurkowaniu!